Tok Tutan Gıdalar

0
11
Yulaf Kepeği
Yulaf kepeği insanı uzun süre tok tutuyor. Üstelik düşük glisemik indeksi sayesinde şeker metabolizmasının da dostu. Kan şekerini çok yavaş yükselttiği için ani iştah ataklarını önlüyor, geç acıkılmasını sağlıyor. Ayrıca bağırsakların çalışmasını da destekliyor. Kabızlık sorunu çekenler mutlaka tüketmeli.
Brokoli
İçeriğindeki pek çok madde sayesinde brokoli  tam bir şifa kaynağı. Vitamin, lif, kalsiyum yönünden de zengin olan brokoli aktif zayıflama sürecinde sofraların baştacı olmayı hak ediyor. Brokolinin buharda haşlanıp, küçük parçalara bölünüp, üzerine limon, çok az zeytinyağı ve baharat ilave edilerek tüketilmesi öneriliyor.
Beyaz Lahana
Beyaz lahananın çok düşük kalori değeri, içeriğindeki yüksek lif sayesinde tok tutan gıdalar arasında olduğunu belirtiliyor.
Yeşil Kabak ve Balkabağı
Her iki kabak türü de yüksek lif içeriği sayesinde tok tutanlar listesinin gözdesi! Yeşil kabağın idrar söktürücü etkisinin yanında kabızlığı giderici özelliği de var. Potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve demirden yana zengin olan yeşil kabağı çiğken rendeleyip salatalara da katılabilir.
Lif zengini balkabağı da iyi bir karoten, c ve e vitamini, potasyum ve magnezyum kaynağıdır, üstelik kalorisi de düşüktür. Balkabağının çok az suyla hiç şeker katmadan haşlanıp, pişmiş balkabağına bol tarçın dökülerek tüketilmesi tavsiye ediliyor.
Sütlü Kahve
Yağsız sütle yapılan bir hazır kahve, zayıflama sürecinde tüketilebilecek bir içecek olacaktır. Ara öğünlerde içilebilen bir fincan kahve ile uzun süre tok kalınabilir.
Hayvansal Protein
Her türlü hayvansal protein metabolizmayı çalıştırarak yağları yaktırır. Aynı zamanda tok tutar. Tavuk eti, yağsız köfte, balık, yumurta, kırmızı et veya peynir günlük beslenmede mutlaka olmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Adınızı yazınız.