Yerel

Kampüs serbest derslikler yasak

KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen, üniversite yönetim kurulunun yaptığı toplantı sonucu başörtülü öğrencilerin artık kampüse girebileceğini açıkladı. Dersliklerdeki özgürlük için YÖK Başkanı gibi düşünmeyen Özen, “Yasal durum nedeniyle dersliklere girmeleri mümkün değil. Ancak sorunun kökten çözümü için mecliste iktidar ve muhalefet partileri iyi niyetli olduklarını gösteriyor. Meclis bu kararı verirse biz de öğrencilerin önünü açarız” dedi.

Giresun Üniversitesi’nin üniversite kampüsüne başörtülü öğrencilerin girmesine izin vermesinin ardından Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde de başörtülü öğrencilerin kampus alanı içerisinde bulunmasına izin verildi. KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen üniversite yönetim kurulu olarak geçtiğimiz hafta aldıkları kararla üniversite kampüsüne başörtülü öğrencilerin girmesine izin verdilerini belirtirken, dün başlayan uygulama öğrenciler tarafından da sevinçle karşılandı. Rektör Özen üniversite yönetim kurulunun geçtiğimiz hafta kendisinin başkanlığında toplandığını belirterek, “Toplantıda yönetim kurulu üyeleriyle görüşmelerde bulundum. Nihayetinde aldığımız karar sonucunda başörtülü öğrenciler artık kampüse rahatça girebilecektir. Ne var ki yasal durum nedeniyle şu anda dersliklere girmeleri mümkün değil. Ancak bu sorunun kökten çözülmesi noktasında kamuoyunda olumlu bir hava var. Mecliste muhalefet iktidar partisi sorunu çözme yolunda iyi niyetli olduklarını gösteriyorlar. Mecliste bir konsensüs sağlanarak gerekli yasal düzenleme yapılması halinde biz de zaman geçirmeden gerekli kararı alır ve öğrencilerimizin başörtülü bir şekilde derslere girmesinin önünü açarız. Demokrasi farklı tercihleri esas aldığından diğer sistemlerden daha çok işbirliğine ihtiyaç duymaktadır. Düşüncelerde, değerlerde ve davranışlarda farklı olanı olağan karşılayabilmek hoşgörülü olmanın göstergesidir. Uzlaşmaya dayalı hoşgörülü bir kültürün ve ortamın oluşması ise temel temennimizdir. Bu anlamda bizler de başörtüsü sorunuyla ilgili iktidar ve muhalefetin işbirliği çabasını ve hoşgörü içinde hareket etme gayretini gözlemlemekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Eğer TBMM gerekli kararı alır, konu yasal bir dayanağa kavuşursa üniversite yönetimi olarak öğrencilerin taleplerini karşılamaktan memnuniyet duyacağız. Bu anlamda kamuoyundaki konsensüs havasının ileriye dönük olarak olumlu sonuçlar doğuracağını düşünmekteyim” ifadelerine yer verdi.

ÖĞRENCİLER DE MEMNUN
KTÜ’de konuştuğumuz başörtülü öğrenciler ise üniversite yönetiminin aldığı karardan memnuniyet duyduklarını belirterek, “Uzun bir süredir üniversite içerisine başörtüsüyle giremiyorduk. Şimdi bu olanağa kavuştuk, çok mutluyuz. Umarız en kısa zamanda derslere de girmemizin önü açılır. Dini inancımız gereği taktığımız başörtüsü nedeniyle bu zamana kadar eğitim hakkından mahrum kalan arkadaşlarımız oldu. Artık bu sorunun bir an önce çözülmesini istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

İlgili Haberler

Aday Adayları Buluştu

Düzköy Temsilcisi

“”Akiller”” Trabzon’da…

Düzköy Temsilcisi

Trabzon’da Tedbirsiz çalışma

İstanbul Temsilcisi

Bir Yorum Yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com