Yerel

Uzungöl’de İmzalar Atıldı

Doğu Karadeniz’in en önemli turizm merkezlerinden Uzungöl’de, merkez ile Sarıkaya Yaylası arasındaki 2 bin 460 metrelik hat üzerinde yapılması planlanan teleferiğin tüm işlemleri tamamlanarak inşaatına önümüzdeki günlerde başlanılacak müjdesi verildi.
Trabzonlu iş adamı Turizmci Şükrü Fettahoğlu ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde Türk asıllı iş adamı Dr. Necdet Kerem tarafından kurulan Uzungöl teleferik İnşaat Turizm ve Enerji Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Uzungöl beldesinde 2 bin 460 metre mesafede teleferik projesini hayata geçirmek için imzalar atıldı ve çalışmalara 15 gün içinde başlanılacağı müjdesini verdi. Yıllardır gündemde olan Uzungöl Teleferik projesiyle ilgili açıklamalarda bulunan iş adamı Şükrü Fettahoğlu, teleferik projesi ile birlikte Uzungöl’ü ziyaret eden insan sayısında yüzde elli oranında bir artış olacağını ve yayla turizmine de büyük katkı sağlayacağını söyledi. Fettahoğlu, “Uzungöl, dünyada bir markadır. Bu bölgede teleferik olduğu zaman Uzungöl’ü ziyaret eden tahmini insan sıyışı yüzde elli artacaktır. Bu bölgenin şansı hem yazının hem kışının olmasıdır.

Karadeniz Bölgesinde yayla turizmi, eko turizmi gelişmiştir. Fakat kış turizminde istediğimiz neticeyi alamamaktayız. Ne yazık ki Uzungöl’de kışın insan sayısı yok denecek kadar azdır. Halbuki Uzungön’de çok güzel dağlar, kayak yapılabilecek hazır taşsız, ağaçlar yerler bulunmaktadır. Bu alan içerisinde her yer kayak merkezi yapılmaya hazır bir konumdadır.Teleferik yayla turizminin de en büyük etkenidir.Bu nedenle bölgede turist sayısında artış olduğu gibi ekonomik gelirinde artacağını vurguladı. Uzungöl’e yapılacak teleferiğin 3 istasyondan oluşacağını belirten Fettahoğlu, “Uzungölün ve yaylalarının kaderini değiştirecek olan teleferiğimiz 3 istasyondan oluşacaktır. Birinci istasyon ve ikinci istasyon yapımı otele beş yüz metre ileride. Uzungöl ayağının altında bin 870 metre yükseklikte bir yer seçtik. Üçüncü ayak olan son istasyonu da 2 bin 460 metrelik olan bir yerde yapacağız. Sayın Valimiz, Orman Su İşleri Bakanımız Sayın Eroğlu devamlı bizi desteklemektedirler. Resmi prosedür tamamlandı,imzalar atıldı ve anlaşma yaptığımız Avusturya’nın Dünya’da en büyük Dopingmer firması teleferiği ilk etabını 5 ayda tamamlayıp teslim edecek ve diğer bölümüyle birlikte tümü tamamlanıp gelecek sezonda Uzungöl teleferiğe kavuşmuş olacaktır. Uzungöl’e yaz ayında yalnız dört aylık mevsimde 700 bin insan geliyor. Yapılacak teleferik sayesinde bu sayının yüzde 50 oranında artacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

İş adamı Fettahoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu teleferikle insanlar hem Uzungöl’ü hem de Haldizen Vadisi’ni seyrederek 2. istasyona çıkacaklar. Burada çim sahaları, yürüyüş parkurları, restaurantlar bulunacak. Daha sonra teleferikle Uzungöl’ü izleyerek 3. İstasyona çıkacaklar. Burada kayak merkezleri yapmayı planlıyoruz. Daha sonra Rize’ye, Erzurum’a, Bayburt’a kadar dağlarda safariler yapılacak. Bu teleferiği hem yaz turizmi için kışın kış turizmi için kaçınılmaz bir fırsat olacaktır, şeklinde konuştu.

İlgili Haberler

Trabzon’da kar mücadelesi çalışmaları aralıksız olarak sürdürülüyor

Düzköy Temsilcisi

Çamur Atölyesi Trabzon’da!

İstanbul Temsilcisi

Sera Gölü’ne perde beton yakışmadı

İstanbul Temsilcisi

Bir Yorum Yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com