Sim Kilidi Tarih Oluyor…

0
15

Cep telefonlarına operatörler tarafından yüklenen ve başka operatörlerin SIM kartlarıyla kullanılmasını engelleyen elektronik kilitler, 7 Eylül’de kaldırılacak.

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu  yaptığı açıklamada, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 7 Haziran’da aldığı kararla mobil haberleşme hizmeti sunan firmaların müşterilerine indirimli veya bedelsiz verdikleri cihazlara koydukları elektronik kilitlerin 7 Eylül’den itibaren kullanılamayacağını söyledi.

Ağaoğlu, yaptığı açıklamada:  “Elektronik kilitli cihaz kullanan tüketiciler, bundan böyle diledikleri operatöre geçiş kararını daha özgür alabilecek. Kilitli cihazların kilitlerinin kırılarak, başka GSM firmalarının SIM kartlarıyla da kullanılmasını sağlamak için bazı cep telefon satıcıları cihazın cinsine göre, 20 ile 100 lira arasında ücret alıyordu. Ayrıca kilitli cihazlara müdahale ederek, diğer operatörlerin hatlarıyla görüşmesine imkan sağlıyorlardı. Tüketiciler artık korsan kilit kırıcılarına para ödemek zorunda kalmayacak. Mevcut durumda kilit içeren cihazlara uzaktan erişim imkanı bazen mümkün olmuyor. Mobil işletmecilerin internet siteleri üzerinden söz konusu cihazların kilit kodlarının kaldırabilme imkanının sağlanması ile kilitlerin açılmasına yönelik her türlü kolaylığın işletmeciler tarafından abonelere gösterilmesi hususlarına karar verilerek, SIM kilitli cihaz devri sonlandırılmış oldu” dedi.

Ağaoğlu, tüketicilerin karar yürürlüğe girdikten hemen sonra operatörlerine müracat edip kilitleri açtırabileceklerini söyleyerek, kullanıcıların herhangi bir sorun yaşamaları halinde BTK’nın tuketici@btk.gov.tr adresine başvurabileceğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Adınızı yazınız.