Mısır’da Türk muhabirler gözaltına alındı

0
37

AA muhabiri Hibe Zekeriya ve TRT muhabiri Metin Turan’ın gözaltına alındığı ve Tora Cezaevi’ne nakledildikleri bildirildi.

Mısır’ın başkenti Kahire’de darbe karşıtı gösterileri haber yapmak üzere Ramses Meydanı’na giden ve bölgedeki El Fetih Camisi’nde mahsur kalan Anadolu Ajansı muhabiri Hibe Zekeriya ve TRT Kahire Muhabiri Metin Turan, güvenlik güçleri tafından gözaltına alınarak Tora Cezaevi’ne götürüldü.

Zekeriya, polis aracından AA Ortadoğu ve Afrika Bölge Direktörlüğü Kahire merkez ofisini aramayı başararak, güvenlik güçlerinin bir grup gazeteciyi polis aracına alarak Tora Cezaevi’ne götürdüğünü aktardı. Güvenlik güçlerinin, kendilerini polis aracına “Baltacı” denilen suç gruplarından korumak amacıyla aldıklarını ifade ettiğini aktaran Zekeriya, Tora Cezaevi’ne ulaştıklarını fark ettiklerinde şaşkınlığa uğradıklarını belirtti.

TRT Muhabiri Metin Turan’ın da kendileri ile birlikte olduğunu kaydeden Zekeriya, telefon bağlantısı kesilmeden önce “Şu anda Tora Cezaevi’ne giriyoruz” diye konuştu.

Mısır İçişleri Bakanlığı’ndan konuya ilişkin açıklama yapılmadı.

Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği, her iki muhabirin durumu hakkında bilgi almak üzere Mısır Dışişleri Bakanlığı ile temasa geçmişti.

Zekeriya ve Turan, dün “Öfke Cuması” adı verilen gösterileri takip etmek için Kahire’deki Ramses Meydanı’na gitmiş ve El Fetih Camisi’ne sığınan yüzlerce gösterici ile birlikte orada mahsur kalmıştı.

Zekeriya ve Turan ile polisin camiye yaptığı operasyon öncesi iletişim kesilmişti. Mısır güvenlik güçleri, bugün öğleden sonra camiye operasyon düzenlemiş ve aralarında gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına almıştı.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Adınızı yazınız.