İlçemiz

Karadeniz kültürünü ‘ekoturizm köyü’nde öğreniyorlar

Trabzon’da turistlerin bölge kültürünü yaşayarak öğrenmesi amacıyla oluşturulan köyü ziyaret edenler, yöre mimarisini yansıtan ev ve seranderlerde vakit geçiriyor, tarla ve ahırda çalışanlara yardımcı oluyor.

Yeşilin her tonunu barındıran yaylalarının yanı sıra tarihi ve kültürel değerleriyle ön plana çıkan Trabzon’da turizmi çeşitlendirme noktasında çalışmalar sürdürülüyor. Trabzon, alternatif turizm seçenekleri sayesinde her yıl, özellikle Körfez ülkelerinden olmak üzere çok sayıda yabancı ve yerli turisti ağırlıyor.


Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) tarafından da turistlerin yöre kültürünü yaşayarak öğrenmesi amacıyla “Ekoturizm Köyü Projesi” hazırlandı.

Düzköy’ün Çal Mahallesi’nde oluşturulan köyü ziyaret eden turistler, yöre mimarisinin özelliklerini taşıyan ev ve serander gibi yapılarda vakit geçirebiliyor. İsteyen turistler, tarla ve ahırda çalışanlara da yardımcı oluyor.

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede turizm hareketliliğinin her geçen gün arttığını söyledi.“Uygulamayı tüm ilçelerde hayata geçirmeyi istiyoruz”
Trabzon’un her vadisinde farklı kültürlerin yaşatıldığına dikkati çeken Hacısalihoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Kültürlerin yaşatılması noktasında ekoturizmin önemli olduğunu düşünüyoruz. Ekoturizm köyünü ziyaret eden turistlerimize, köy yaşamını tecrübe etme fırsatı sunuluyor. Doğayla iç içe olan bu tür projeler sayesinde yöremize daha fazla turist çekerek köy yaşamının gerekliliklerini bizzat yaşatmayı ve onları birer turizm elçisi olarak uğurlamayı hedefliyoruz.”


Hacısalihoğlu, ekoturizm köyü uygulamasını tüm ilçelerde hayata geçirmeyi istediklerini anlatarak, “Ziyaretçilerimize, ilçelerimizin öne çıkan ürünlerine ilişkin gözlem yapma fırsatı da sunacağız. Örneğin çay yetişen ilçemizde oluşturulacak ekoturizm köyünü ziyaret edecek turistler, çayın üretimden paketlenmesine kadar tüm aşamalarını görebilecek.” diye konuştu.

Muhabir: Meltem Yılmaz

Kaynak: Anadolu Ajansı

İlgili Haberler

Esnaf Odası Genel Kurulu…

Düzköy Temsilcisi

Minik Kalpler Sergisi…

Düzköy Temsilcisi

Yeni Mahallede Çalışmalar

İstanbul Temsilcisi

Bir Yorum Yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com