Gündem

Erken Seçime Gidebiliriz

Çipras, katıldığı bir radyo programında, üçüncü kurtarma paketiyle ilgili mecliste yapılan oylamada SYRIZA’lı bazı milletvekillerinin hükümete karşı oy kullanmalarının kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, bu sorunun parti içerisinde bir an önce çözümlenmesi gerektiğini kaydetti.SYRIZA içerisindeki bölünmüşlüğün ortadan kalkması için parti mekanizmalarının harekete geçirilmesi ve yeni bir program belirlenmesi gerektiğini ifade eden Çipras, “Meclis çoğunluğunu sağlayamazsak sonbaharda erken seçime gitmeye mecbur kalacağız. Bu, büyük oranda SYRIZA içerisinde alınacak kararlara bağlı. Ancak, bu hemen olmamalı. Önce (kreditörlerle) anlaşma sağlanmalı ve daha sonra sonbaharda olağanüstü kongreye gitmeliyiz. Çünkü şu anda elimizde patlamaya hazır bir bomba taşıyoruz” dedi.
Çipras, SYRIZA’nın içerisinde farklı sol fraksiyonları barındığına işaret ederek, kimsenin farklı görüşlerinden dolayı cezalandırılması taraftarı olmadığını ifade etti.
Parti içerisinde farklı görüşlerin muhalefetteyken anlayışla karşılanabileceğini ancak hükümetteyken durumun farklı olduğunu belirten Çipras, “Farklı görüşlere saygım var ancak hükümet içerisinde kararlar bir bütün olarak alınmalı ve uygulanmalı. Aksi halde milletvekilleri sandalyelerini teslim etmeli” diye konuştu.
MÜCADELE EDECEĞİMİZİ SÖYLEDİM
Çipras, seçim öncesi SYRIZA’nın iktidara gelmesi durumunda memorandumları yırtıp atacağına ilişkin açıklamalarıyla ilgili sorular üzerine, seçim öncesinde böyle bir şey söylemediğini, bunların daha önce yaptığı açıklamalar olduğunu öne sürdü.
Bu çeşit açıklamaların ülkenin ciddi sorunlarına karşı popülist bir yaklaşım olduğunu dile getiren Çipras, “Biz memorandumların getirdiği zor durumdan çıkmak için mücadele edeceğimizi söyledik. Altı ay bunun için mücadele ettik” dedi.
Çipras, referandum kararıyla ilgili soru üzerine de bunun çaresiz kaldığı bir anda yaptığı tehlikeli bir tercih olduğunu ancak sonunda haklı çıktığını savundu.
Başbakan Çipras, “Bu karar, Yunanistan’ın borç sorununun uluslararası alanda duyulmasına yardımcı olarak Avrupalılara karşı bir baskı oluşturdu. Ve sonunda Yunanistan’a 86 milyar avroluk üçüncü kredi paketi verilmesine neden oldu. Bundan sonra avro bölgesinin yönü farklı olacak. Önümüzdeki 6 ay avro bölgesi için çok kritik bir dönem olacak” diye konuştu.
Yunanistan’ın iflastan kurtulmak için üçüncü kurtarma paketi karşılığında ön koşul olarak kabul ettiği sert teklifler içeren reform programı, parlamentoda hükümet ve muhalefet partilerinin oylarıyla kabul edilmişti. Oylamada SYRIZA’lı 38 milletvekili tekliflere karşı ret oyu kullanmıştı.

İlgili Haberler

Başbakan müjdeyi verdi! 1-2 hafta içinde başlıyor

İstanbul Temsilcisi

Diyanet onayıyla ‘Muhammed’ filmi vizyona giriyor

Kenan Sofuoğlu'nun Acı Günü

İstanbul Temsilcisi

Bir Yorum Yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com