İlçemiz

Düzköy’de Sahra Hastanesi Kuruldu…

 

İlçemizdeki futbol sahasında Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) tarafından mobil sahra hastanesi kuruldu.

 

Kurulan mobil sahra hastanesinde Düzköy Kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu, İl Sağlık Müdürü Kemal Süleyman, Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Serdar Küçük ve Düzköy İlçe Hastanesi Başhekimi Dr. Fevzi Yavuzyılmaz incelemede bulundu.

 

Sağlık Müdürü Süleyman, mobil sahra hastanesinin doğal afetler ve olağan dışı durumlarda kısa sürede hazır hale getirilmek üzere tasarlandığını belirterek, “Bir doğal afetin yaşanmaması temenni edilse de her şeye rağmen doğal afetler yaşanmaktadır. Afetler ölüm ve sakatlıklar gibi olumsuz neticeleri olan bir sorundur. Bu nedenle afetlere, özelikle sağlık yönünden hazırlıklı olmalıyız” dedi.

Kurulumu gerçekleştirilen mobil sahra hastanesine dünyada belli ülkelerin sahip olduğunu ifade eden Süleyman, “Burada kurulumu gerçekleştirilen mobil sahra hastanesi dünyanın en modern sahra hastanesi olarak gösterilmektedir. 6 adet 65 metrekarelik ana ünitesi, 45 metrekare ara bağlantısı ve dekontaminasyon(sterilizasyon) ünitesiyle toplamda 500 metrekarelik kapalı alandan oluşmaktadır. Afet halinde ünitelerin her biri 7 dakikalık bir zaman içerisinde hazır hale gelmektedir. İlk hasta kabulü ise 15 dakika içerisinde yapılabilmektedir. Sahra hastanesi 50 yatak kapasitesine sahiptir” diye konuştu.

Mobil hastane içerisinde hasta gözlem odası, yoğun bakım, laboratuvar, dijital röntgen ve genel amaçlı bölümler bulunduğunu kaydeden Süleyman, mobil sahra hastanesinin gerektiğinde ünitelere ilave yapılarak veya tek olarak hizmet verebildiği söyledi.

UMKE Sorumlusu Ersen Saraç ise mobil sahra hastanesinin doğal afetler ve olağan dışı durumlarda kısa sürede hazır hale getirmek üzere tasarlandığını belirterek, “UMKE ekibi olarak her türlü afette kullanabileceğimiz mobil sahra hastanesini kurarak oluşabilecek bir afete hazırlık çalışması yaptık. Her türlü iklim şartlarına dayanan ve 27 ilde bulunan bu mobil sahra hastanesi kurma tatbikatı, ekibimiz için faydalı oldu. Trabzon UMKE ekibi olarak Van depreminde ilk görev alan ekipler arasındaydık. Bu, sürekli tatbikat ve özverili çalışma ile oluyor” dedi.

 

 

 

 

İlgili Haberler

Düzköy’lü polis yaralandı

Düzköy Temsilcisi

Eraydın hayatını kaybetti

Düzköy Temsilcisi

Düzköy’den Sığınmacılara Yardım Eli

Düzköy Temsilcisi

Bir Yorum Yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com