Düzköy’de Belediye Başkanı Kim Olur?

2
91

baskan_adaylari_duzkoy

Düzköy’de belediye başkanı kim olur sorusundan önce kim aday olur veya kimin adaylığı kabul edilir önce bu sorunun cevabının verilebilmesi lazım. Seçime uzun sayılabilecek bir süre varsa da çalışmaların başladığını görebiliyoruz.

İlçemizden yetişen siyasetçilerimiz Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Baş Danışmanı Yalçın Akdoğan’ın seçime etkisinin olup olmayacağını zaman gösterecek.

Bölgemizde yayın yapan Karadeniz Gazetesi köşe yazarlarından Yusuf Keskin’in İlçemizdeki seçim ve adaylar konusundaki yazısını dikkate almak lazım.

Karadeniz Gazetesi’nde yayınlanan köşe yazısı:

Düzköy’de beklenti

Trabzon’da 2014 yerel seçimlerinin hareketliliğinin hissedilmeye başlandığı ilçelerin başında Düzköy geliyor. İlçede senaryolar bir hayli fazla. Her kesimden farklı bir senaryo ortaya konuluyor. O kadar senaryo var ki hepsi birbirinden farklı. İktidar partisi AK Parti içerisindeki senaryolar ise seçimi kazanmaktan ziyade ‘kendi isimlerimi nasıl eritebilirim’ noktasında. Muhalefet partilerinin de AK Parti’nin adayına göre hamlelerini yapacağı bir gerçek. AK Parti içerisinde mevcut Belediye Başkanı Salih Bakal’ı tasfiye etmek isteyen bir grup söz konusu. 

Bakal’ın halkla iyi iletişimi olması, seçimlerde verdiği sözleri yerine getirmesi söz konusu girişimin önünü kesiyor gibi. Bakal AK Parti içerisinde kendisine karşı senaryo yapılsa da hepsine kulaklarını tıkamış, yoluna bakıyor. Parti içerisinde hiçbir seçimde hizipçi olmadı. Genel merkez önüne neyi koymuşsa kabul etti. İlçede her kesimle iyi diyaloglar kurdu. Bakan Erdoğan Bayraktar ile de iyi ilişkiler kurabildi. Düzköy ilçesindeki seçim AK Parti adına önemli. AK Parti’nin iki önemli kurmayı Düzköy ilçesinden Başbakan’ın Baş Danışmanı ve Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan Düzköy ilçesinden. İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu da. AK Parti’nin iki önemli kurmayı olan Akdoğan ve Babuşcu’nun ilçeye kısmen de olsa etkileri olacak. 

Düzköy’deki iki belde önemli: Çal ve Çayırbağı. Bu beldelerin ne yapacakları şimdilik muamma. Muhalefetin ilçedeki en büyük güvencesi bu iki belde. İki beldenin birleşmesi neticesinde Düzköy’de ortak bir yarış yapmak istiyorlar. Fakat Belediye Başkanı Salih Bakal’ın hem Çayırbağı hem de Çal beldesindeki iletişiminin iyi olması AK Parti ve kendisi adına bir artı. Peki, bu yeterli olacak mı? 

İki beldeden ‘bağımsız’ aday olmak için nabız yoklayanlar var. Geçtiğimiz dönem ilçede İl Genel Meclisi seçiminde AK Parti ve Demokratik Sol Parti birer meclis üyesi çıkarmışlardı. Düzköy ilçesinin Çal, Çayırbağı ve Aykut beldelerinin belediye başkanları AK Partili. Çayırbağı ve Aykut belediye başkanlarının bir dönem daha siyasete devam diyecekleri konuşuluyor. Salih Bakal Düzköy’e önemli hizmetler getirdi. Fakat son dönemde ilçeye yapacağı belediye sarayı binasının inşaatı durduruldu. İlçede eski Belediye Başkanı Hikmet Değer’in şikâyeti üzerine durdurulan bina idari mahkemenin vereceği karar neticesinde yeniden başlayacak. Değer’in bu hamlesine ilçeden tepki o kadar fazla ki yapılan hizmeti engellemek adına bir hamle olduğu söyleniyor. Partili partisiz birçok isim Değer’in yaptığı bu hareketi kabullenemiyor. Düzköy esnafıyla konuştuk. Bu hamlenin hiçbir fayda sağlamayacağını belirtiyorlar. Düzköy’de Belediye Başkanı Bakal’ın hizmet yaparken ilçeyi yaşanabilir bir ilçe haline getirmesi için çaba harcarken eski Belediye Başkanı Hikmet Değer ve ekibinin ilçeyi köy statüsü görünümünde bırakmak istediklerini belirttiler. 

İlçedeki taksi esnafı ile koyu bir muhabbet ettik. Onlar da Bakal’ın hizmetlerinden memnunlar. 

İlçede bir ayrışmanın olduğunu onlar da söylüyorlar. Belediye Başkanı Salih Bakal ise kendisinin hizmet etmekten başka bir düşüncesi olmadığını ifade ederken özellikle “Köylü-soylu ayrımı yapmam, hizmet yaparım” diyor. 

Peki, muhalefet partileri CHP ve MHP’de neler olur? CHP, Düzköy’de gelecek seçimlerin en iddialı partisi. İlçede Çal ve Çayırbağı beldelerinin sol oylarına güvenen CHP’nin İlçe Başkanı Abidin Çelik’i belediye başkan adayı yapacağına kesin gözüyle bakılıyor. MHP ise seçime iddialı ve derinden hazırlanıyor. MHP Düzköy’de kamuoyu araştırması yaparak adayını belirleyeceğini belirtse de 2009 yerel seçimlerinde CHP adayı olan Sinan Değer’in kimilerine göre MHP, kimilerine göre CHP’nin adayı olacağı söyleniyor. Kimilerine göre de Değer nerede yer bulursa oradan aday olacak. İlçede haziran ayı itibariyle durum daha da netleşir. Fakat görünen o ki muhalefet de AK Parti de önemli bir seçim kampanyası yapacak.

Habere ulaşmak için tıklayınız…

2 YORUMLAR

  1. Kazanan Düzköy’ümüz olsun, aday adaylarımızın hepsine başarılar dilerim. İnşallah kimseyi kırmadan incitmeden , rakiplerimizi de küçümsemeden demokratik, adil bir seçim yaşarız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Adınızı yazınız.