Yerel

Beşköy’lü Adem Ekiz…

Beşköylü Adem Ekiz

Beşköylü Adem, (asıl adı Adem Ekiz) Karadeniz ezgilerini icra eden Türk halk müziği sanatçısıdır.

1 Mart 1980’de Trabzon’un Köprübaşı ilçesinin Beşköy beldesine bağlı Konuklu köyünde (eski adı Kalis veya Ekizali) dünyaya geldi.

İlk ve orta öğrenimini Konuklu köyünde, lise öğrenimini Köprübaşı lisesinde tamamladı. Müzik hayatına daha küçük yaşta başladı. İlkokul yıllarında kemençe ile tanıştı ve lise bitiminde hayatını tamamen müziğe adayarak, profesyonel anlamda müzik çalışmalarına başladı.
2000 yılında Yanarım Ateşine adlı albümünü piyasaya çıkardı. Ardından, askerlik dolayısıyla bir süre müzikten ayrı kaldı. Müzik çalışmalarını Yunanistan’da tamamladığı ikinci kasetini 2005 yılında Romaiika Tragodias’ı (Rumca türküler) piyasaya çıkararak sürdürdü. Üçüncü kasetini ise 2007’de Kavalcı Kerim Aydın’la birlikte “Gülüm Demedim mi Sana” adıyla çıkardı.

Sanatsal adını doğduğu ve büyüdüğü yer olan Beşköy’ün 1998 yılında bir sel felaketiyle haritadan silinmesi nedeniyle, hem bu yöre insanının yasına ortak olmak, hem de Beşköy adının yaşatılması icin Beşköylü Adem olarak sanat piyasasında kullanmaktadır. (Wikipedi)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tUN7l15aJwc[/youtube]

İlgili Haberler

Çakma kurs mağdur etti

İstanbul Temsilcisi

AŞIRI YAĞMUR TEHLİKELERİ DE BERABERİNDE GETİRİYOR

Düzköy Temsilcisi

STK’lar meydanda

Düzköy Temsilcisi

Bir Yorum Yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com