Gündem

Asgari Ücrete Devlet Katkısı

Bakan Soylu, Hak-İş’e yaptığı ziyarette, 2016′da geçerli olacak asgari ücret rakamıyla ilgili açıklamalarda bulundu.Net bin 300 liralık asgari ücret dolayısıyla işveren için oluşan ek maliyetin yüzde 40′ının devlet tarafından karşılanması yönünde karar alındığını belirten Soylu, bunun için 5510 sayılı kanuna geçici bir madde eklenmesi yönünde TBMM’ye öneride bulunduklarını bildirdi. Asgari ücrette bin 300 liralık rakamın söz konusu olmaması halinde olağan artışın memurlara yapılan artış oranında, yani yüzde 6+5 düzeyinde olacağına dikkati çeken Soylu, söz konusu artışla da asgari ücretin bin 120 ile bin 300 lira arasındaki bir seviyeye gelmesinin söz konusu olacağına işaret etti. Hükümet olarak bin 300 liralık asgari ücret dolayısıyla oluşacak ek maliyetin bir bölümün karşılanmasına sıcak baktıklarını her fırsatta dile getirdiklerini anımsatan Soylu, şöyle devam etti:

“Brüt ve giydirilmiş asgari ücret üzerinden fark, 274 liraya geliyor. Biz, 274 liranın 110 lirasını her çalışan asgari ücretli adına destekleme konusunda bir hesaplama içerisinde olduk. Bu, şu demektir. Bugün 5 milyon 300 bin asgari ücretli var. Bin lira ile yeni açıklanacak asgari ücret arasında çalışan sayısı 8 milyon 500 bin. Bugün 5 milyon 300 bin olarak değil bunu bin 300 liraya kadar ücret alanlara göre hesapladık ve 8 milyon 500 bin asgari ücretli… 1 Ocak 2016′dan itibaren her bir asgari ücretliye, işverene ve çalışma hayatına destek, kayıt dışını engellemek, istihdamı artırmak ve mikro işletmeleri ve küçük-orta boy işletmeleri daha fazla desteklemek açısından 110 lirayı yani yüzde 40′lık bir desteği bir teşvik olarak ortaya koyuyoruz. Bu, sadece 2016 yılı için geçerlidir. Bunun diğer bir şartı da şudur. Eğer işveren 2016 yılı içerinde 2015′te çalıştırdığı asgari ücretlinin yüzde 10 fazlası kadar çalıştırmaya başlarsa buradaki 110 liralık desteğimiz artı yüzde 10′luk kesim için de geçerlidir. Bu, hem büyümeyi hem istihdama teşviki hem de küçük-orta boy işletmeler ile tüm işletmelerin de bundan istifade edebilmesini sağlamaya yönelik bir adımdır.”

Bakan Soylu, aynı desteği 1 ila 9 işçi çalıştıran işletmeler için de önerdiklerini ifade ederek “Aynı şey, özel sektör maden işletmeleri için de geçerlidir çünkü onlar 5510 sayılı kanuna tabi değiller, bu ayrımı yapmak zorundayız” dedi.

Soylu, 2016′da çalıştırılacak işçi sayısında yüzde 10′luk artış olup olmadığını, 2015′in aylarıyla kıyaslama yaparak göreceklerini kaydetti.

İlgili Haberler

AK Parti İstanbul’un tüm ilçelerinde seçime itiraz edecek

Yaz saati uygulaması değişiyor!

Kurtlar Vadisi: Filistin Yakında!!!

İstanbul Temsilcisi

Bir Yorum Yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com