Yerel

Ankara’dan güzel haberler geldi

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun Ankara’da bakanlıklar nezdinde yaptığı görüşmelerden Trabzon’la ilgili güzel haberler geldi. AK Parti Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu ile Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Çolak’ın da eşlik ettiği ziyaret programları; Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Karayolları’nda gerçekleştirildi.
ÇİMENTO İÇİN TARIM BAKANI İLE GÖRÜŞÜLDÜ
Başkan Gümrükçüoğlu, “Çimento fabrikasının kapanacak olmasından dolayı yeni kurulacak olan tesisinyeri ile ilgili olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Mehmet Mehdi Eker, Genel Başkan Yardımcımız ve Trabzon Milletvekilimiz Sayın Süleyman Soylu ve Genel Sekreter Yardımcımız Sayın Cengiz Çolak ile birlikte bir görüşme yaptık. Görüşmelerimizde çimento fabrikasının mevcut durumu ve Maçka Vadisi’nde Aşkale Çimento’nun Akoluk Bölgesi’nde yeni satın almış olduğu arazi üzerinde çimento ön maddesi olan klinkerin işlenerek döküm çimento ve paket çimento haline getirilebilecek olan işleme tesisinin kurulabilmesi için tarım alanı uygunluğunun çalışılmasına karar verildi.” dedi.
AB’YE 47 MİLYON EURO’LUK PROJE ÖNERİLİYOR
Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 47 milyon Euro’luk Entegre Su Projesi bedelinin hibe olarak alınmasıyla ilgili İPA’ya başvuruda bulunulacağını kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği Projeleri Dairesi’nde yapılan nihai teknik çalışmalar sonrasında Müsteşar Sayın Prof. Dr. Mustafa Öztürk ve heyeti ile yapılan görüşmelerde, hibe olan İPA projeleri kapsamında Entegre Su Projesi’nin 47 milyon 392 bin 560 Euro tutarındaki miktarın Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından iletilmesi ve olumlu raporla birlikte AB Hibe Programlarına sunulması kararlaştırıldı. Yani Bakanlık; projemize olumlu cevap vermiş ve AB Hibe Programlarına sunulacaktır. Ayrıca yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndaki görüşmelerinde Dünya Bankası’nın sürdürülebilir şehircilik ve daha yaşanabilir kentler kapsamındaki çalışmalarını Trabzon’un alt ve üst yapısı ve tarihi mirasa saygının mirası kentsel yenilemeleri ile altyapısının ileriye taşınması projelerinin kredi hazırlıkları sürdürüldü. Ayrıca Trabzon’umuzda daha önce belediyemizce belirlenen afete maruz iki bölgede (Kaymaklı ve Erdoğdu Mahallesi’ndeki) kentsel yenilemenin bakanlıkla yapılan çalışmaları masaya yatırıldı ve bu çalışmaların hızlandırılarak sürdürülmesine karar verildi.” diye konuştu.
ATAPARK KAVŞAĞI GÜNDEMDE
Atapark Kavşağı’nın Ankara’daki ziyaretleri çerçevesinde gündeme geldiğini kaydeden Gümrükçüoğlu, “Daha sonra Karayolları’nda Genel Müdür Sayın Cahit Turhan ile görüştük. Karayolları ile daha önce 2002 yılı Trabzon Revizyon İmar Planı’nda yeşil alan ve park olarak belirlenen SGK binaları arazisi için Trabzon Büyükşehir imar düzenlemesi ile, Atapark Kavşağı düzenlemesi imar planına yerleştirilmişti. Karayolları Genel Müdürlüğü’nde Atapark Kavşağı Düzenleme Projesi’nin onaylanması sonrasında Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin imar düzenlemesini Sosyal Güvenlik Kurumu, İdare Mahkemesi’ne taşımıştı. Karayolları’nın Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nce kavşak düzenleme alanının satınalınması sonrasında projeye devam edileceği hususunda mutabık kalınmış ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi,Sosyal Güvenlik Kurumu’nunbu konudaki görüşmelere olumlu yaklaşmasına teşekkür ederek kavşağın düzenlenmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu ile görüşmeleri sürdürmeye karar vermiştir. Aynı zamanda Devlet Tiyatrosu’nun şehrimizdeki sahnelerinin ve sanat sunumunun devamı için tedbirlerin alınması Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nce temin edilecektir.” ifadelerine yer verdi.

İlgili Haberler

Karadağ'mı Kadırga'mı?

İstanbul Temsilcisi

Cumur İçin Mevlüt Okutulacak…

Düzköy Temsilcisi

İçme suyu ve atık su borçlarını yapılandırmak için son tarih!

İstanbul Temsilcisi

Bir Yorum Yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com