Yerel

Türkiye’nin suç haritasına Trabzonspor ayarı!

Hakkari’de en çok dava, “Anayasal düzene  ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar” kapsamında açıldı. Özel kanunlar uyarınca  ise 61 ilde “İcra ve İflas Kanunu’na muhalefet” suçu, ilk sırayı oluşturdu.

İlk sırayı hırsızlık, yağma ve mala zarar verme aldı.

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve  İstatistik Genel Müdürlüğü 2016’da açılan davalardaki suç türlerine ilişkin  araştırma yaptı. Davaların incelendiği araştırmada, Türkiye’de işlenen suçlar  mercek altına alındı. İllere ve coğrafi bölgelere göre yapılan çalışmayla  Türkiye’nin “Suç Atlası” oluşturuldu.

Hazırlanan “Suç Atlası”na göre, Türk Ceza Kanunu (TCK) uyarınca açılan  davalarda, kasten ve taksirle yaralamayı da içeren “Vücut dokunulmazlığına karşı  işlenen suçlar”  60 ilde ilk sıraya yerleşti.

İstanbul ve Ankara’nın da aralarında bulunduğu 20 ilde ise ilk sırayı  alan suç türü, hırsızlık, yağma ve mala zarar vermeyi de kapsayan “Mal varlığına  karşı işlenen suçlar” oldu.

Hakkari’de ise “Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar”  en çok dava açılanlar arasında yer aldı.

Trabzon’da en çok dava spordan

Özel kanunlar kapsamında ise 61 ilde en çok dava “İcra ve İflas  Kanunu’na” muhalefetten işlenen suçlardan açıldı.

Aralarında Hakkari ile Gümüşhane’nin de bulunduğu 12 ilde en çok  “Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na” muhalefetten dava açıldı. “Terörle Mücadele  Kanunu’na” muhalefet nedeniyle işlenen suçlara ilişkin davalarda da ilk sırayı  Tunceli, Bingöl, Diyarbakır ve Mardin aldı.

Batman’da en çok “Elektronik Haberleşme Kanunu’na”, Rize ve  Şanlıurfa’da “Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun’a”,  Trabzon’da ise “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’a”  muhalefetten dava açıldı.

Suçlar bölgesel olarak da değerlendirildi   TCK ve özel kanunlar uyarınca işlenen suçlar bölgesel olarak da  değerlendirildi.   Bölge bazlı araştırmada, Ege, Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu  Anadolu bölgelerinde “Vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar”ın açılan  davalarda ilk sırayı aldığı görüldü.

Marmara ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise açılan davalardaki ilk  sırayı “Mal varlığına karşı işlenen suçlar” oluşturdu.

Özel kanunlar (kaçakçılık, terörle mücadele, icra-iflas, ateşli  silahlar kanunu, sporda şiddet) uyarınca bölge bazında, Marmara, Ege, Karadeniz,  İç Anadolu ve Akdeniz’de en çok “İcra ve İflas Kanunu’na muhalefetten” dava  açıldı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ise “Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na  muhalefet suçu” açılan davaların ilk sırasındaki gerekçe olarak yer aldı.

Kaynak: 61SAAT.COM

İlgili Haberler

Işıklarda Trafik Kazası

Düzköy Temsilcisi

Trabzon Büyükşehir Belediyesinden okullara çocuk parkı

Düzköy Temsilcisi

Soylu’nun katılımıyla temel atıldı

Düzköy Temsilcisi

Bir Yorum Yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com