Gündem

Sıcaklık öldürecek dereceye çıkacak!

Afet Koordinasyon Merkezi danışmanı profesör Mikdat Kadıoğlu önümüzdeki yıllarda sıcaklığın daha da yükseleceğini söyledi.

Kadıoğlu “Küresel iklim değişikleri dünyayı etkilecek. Kuraklık kendini gösterecek, yağışlar fazlalaşacak, kene popülasyonu artacak” dedi

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Afet Koordinasyon Merkezi Danışmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarının daha da artacağını söyledi. Kadıoğlu, küresel iklim değişikliklerinden dolayı artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını belirtti. Kadıoğlu sözlerine söyle devam etti:

YILDIRIM ÇARPMASI ARTACAK

“Son 15 yıldır her sene bir önceki yıla oranla daha sıcak geçiyor. Asıl sıcaklık bundan sonra olacak. Bu yüzden önümüzdeki yıllarda kuraklıkta yağış da eskiye oranla artacak. Önümüzdeki yıllarda beklenen aşırı yağışlarla birlikte seller, yıldırım çarpmaları gibi afetlerde büyük artış bekleniyor. Bunun yanı sıra sıcak hava dalgaları özellikle büyük kentlerde insanları öldürecek seviyeye çıkacak. Evlerin üst katlarında oturan yaşlı ve kilolu insanlar bundan en çok etkilenecek kişiler olacak. Çevrede kene, böcek ve polenler artacak. Astım hastalıkları yaygınlaşacak. En önemlisi de deniz su seviyesi yükselecek.”

YANGIN RİSKİ ÇOK FAZLA

“Yazın en sıcak günleri yaz ortasından sonraki günler olur” diyen Kadıoğlu, bu dönemde artan hava sıcaklığına bağlı olarak nem oranının düşeceğine işaret etti. Kadıoğlu, “Düşen nem oranı Türkiye genelinde orman yangınları riskini artıracak. Yetkililer ve vatandaşlar bu konuda dikkatli olmalı. Bu riskin yüksek olduğu zamanlarda ormanlara giriş çıkışlar kontrol edilmeli, yangın söndürme ekibi ormanlara yakın yerlerde konuşlandırılmalı” dedi.

Bugün

İlgili Haberler

Bombalı saldırıları PKK’nın uzantısı TAK üstlendi

Düzköy Temsilcisi

Göç Başladı!!!

Düzköy Temsilcisi

6560 Memur Alınacak!!!

Bir Yorum Yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com