Sağlık

"Özel"de Fark Ödenmeyecek Tedaviler

Hastaların bilgi sahibi olmaması sebebiyle yaşanan ücret mağduriyetlerine Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) el koydu. Kurum, özel hastanelere ilave hiçbir ücret alamayacakları 9 tedavinin listesini asma mecburiyeti getirdi. Sigortalı hastaların özel sağlık kuruluşlarındaki bu tedavilerinin masraflarını tamamen SGK karşılayacak.

SGK ile özel sağlık kuruluşları arasında imzalanan 2012 yılı sözleşmesi hastayı koruyucu bir takım düzenlemeleri de beraberinde getirdi. Vatandaşların kafasını karıştıran özel hastanelerdeki ödeme çetrefilliğine ‘dur’ denildi. Özel hastanelerde muayene ve tedavilerde ödenecek katılım payının 12 lira olduğuna dikkat çeken Kurum, fark ücretinin yüzde 30 ile yüzde 70 arasında değiştiğinin hastalara net bir şekilde duyurulması şartı koştu. Hastalara özel hastane ve tıp merkezlerinde uygulanan her türlü muayene, tahlil ve tedavinin hatta yatan hastaya verilen ilaçların detaylı bir şekilde belgelendirilmesi istendi. Hastalar, bu belgelere bakarak devletin kendi adına hastaneye ne kadar para ödediğini, kendi cebinden ne kadar ücret çıktığını görme imkanına kavuşacak. Böylece ‘acaba benden fazla para aldılar mı?’ tedirginliği son bulacak.

ÖZELDEKİ 9 TEDAVİYİ DE DEVLET KARŞILAYACAK

Kurum, ayrıca özel hastanelerin ilave hiçbir ücret alamayacakları tedavilerin listesini de büyük bir pano şeklinde hastanenin görünür bir yerine asılması şartı koydu. Buna göre özel hastanelerde ilave ücret alınmayacak tedaviler şöyle belirlendi: “1. Acil Haller Nedeniyle Sunulan Sağlık Hizmetleri, 2. Yoğun Bakım Hizmetleri, 3. Yanık Tedavisi Hizmetleri, 4. Kanser Tedavisi (Radyoterapi, Kemoterapi, Radyo İzotop Tedavileri), 5. Yeni Doğana Verilen Sağlık Hizmetleri, 6. Organ Doku ve Kök Hücre Nakilleri, 7. Doğumsal Anomaliler İçin Yapılan Cerrahi İşlemlere Yönelik Sağlık Hizmetleri, 8. Diyaliz Tedavileri, 9. Kardiyovasküler Cerrahi İşlemleri”

www.zaman.com.tr

İlgili Haberler

Her Derde Deva: Bal

İstanbul Temsilcisi

Çikolata, kolonya ve şeker alırken dikkat

İstanbul Temsilcisi

Özel Hastanelere Yeni Düzenleme

Düzköy Temsilcisi

Bir Yorum Yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com