Yerel

Kayabaşı anahtar teslim etti

Trabzon Valiliği tarafından bir süre önce ihale yöntemiyle kiralanan Kayabaşı Yaylakent işletmecisi Ethem Öztürk, işletmeyi boşaltarak anahtar teslim etti. Öztürk, “Yılın 12 ayı çalışan Antalya’daki bir otel ile 2 ay çalışan Kayabaşı’nı aynı kefeye koydular. Bu şartlarda devam ettirmemiz mümkün değildi. Yıllık 120 bin TL ödeyerek daha fazla dayanmamız mümkün değildi” şeklinde konuştu.

Kayabaşı Yaylakent’i işleten firma işletmedeki tüm malzemelerini alarak tesisi boşalttı. Boşlatma nedeni kiraya yapılan büyük zam oldu. Trabzon Valiliği tarafından bir süre önce yapılan ve işletilmek üzere ihale ile bir firmaya verilen Akçaabat Kayabaşı Yaylakent, işletmecisi tarafından terk edildi. İşletme sahibi Ethem Öztürk, “Yılın 12 ayı çalışan Antalya’daki bir otel ile 2 ay çalışan Kaybaşı’ndaki yayla kenti aynı kefeye koydular. Bu şartlarda bu işletmeyi devam ettirmemiz mümkün görünmediğinden tesisleri terk ettik” dedi.
Zor şartlara rağmen tesisin bugüne kadar açık kalması için mücadele ettiğini ifade eden Öztürk, “Her yıl zarar etmesine karşılık tesisin ayakta durması için fedakarlık yaparak bugüne kadar tesisi açık tuttuk. Ancak son Orman Bakanlığı tarafından kiramızın 84 bin TL’den 120 bin TL’ye çıkartılması bu işletmeyi terk etmemize neden oldu. Antalya’da yılın nerdeyse 12 ayı faaliyet yapan otelden alınan kira ile yılın 2 ayı çalışan yaylakent aynı kefeye koyuldu ve aynı kira istendi. Turizmin kalkındırılması için mücadele ediyoruz, ama destek olan yok. Böyle yapmak destek değil bölge turizmine balta vurmaktır. Devlet turizme destek olacak diyoruz ama bu şekilde olmaz. Biz kiramızı ve vergimizi kuruşu kuruşuna zamanında ödüyoruz ” dedi.
Turistlerin nerdeyse tamamının dışarıdan geldiğini de ifade eden işletme sahibi Ethem Öztürk, “Bölgemizden gereken desteği de göremedik. Tesisi dışarıdan gelen turistler ayakta tutuyordu. Ama bu tesis Trabzon’un ve en çok Trabzonlu ve bölge halkı bu tesislere sahip çıkması gerekir. Ama bu desteği arkamızda göremedik” dedi.

YAYLAKENTLER ELDE KALDI
Trabzon Valiliği İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan Kayabaşı ve Düzköy Yaylakent’i işletmek için alan girişimciler tesisleri terk etti. Düzköy Yaylası’nda yapılan ve ilk olarak Kızılay’a yıllık 6 bin TL ile kiralanan yaylakent, Kızılay’ın işletmeden çekilmesi üzerine Trabzonspor’a devredilmişti. Trabzonspor da bu tesisi kiralamaktan vazgeçmiş ve 2 tesiste boşta kalmıştı. Akçaabat Hıdırnebi Yaylakent ise işletme sahibi ile Özel İdare mahkemelik durumda.
Bu arada İl Genel Meclisi’nin ocak ayı toplantısında konuyu gündeme getiren meclis yayla kentlerin sürekli el değiştirmesinin sorun teşkil ettiğini ifade ederek bu konuya bir çözüm üretilmesi gerektiğini vurgulamışlardı.
Konuyla ilgili konuşan İl Genel Meclisi Üyesi Ömer Tosun, yayla kentlerin rantabl olmadığının kabul edilmesi gerektiğini belirterek, “Durumu çok iyi olan işadamları bile artık bazı konularda mevzuatları aşamıyor ve bu yükün altından kalkamıyor. Burada kanunlar çerçevesinde yatırımcılara belki daha iyi imkanlar sunarak, bu yatırımcılara destek olmalıyız. Turizmin gelişmesi için biz meclis olarak elimizden geleni yapıyoruz. Ancak bu sorunların çözüm yeri Orman Bakanlığı’dır. Yatak sayısı bakımından Antalya’daki bir tesis ile 2 ay açık olan bir tesise aynı şartları sunmak doğru değildir” dedi.
Yaylakentlerin sıkıntıda olduğunu ifade eden Tosun, “3 yayla kentten 2’sini işletme sahipleri terk etti. Hıdırnebi ise mahkemelik ve mahkemesi devam ediyor” dedi.

GÜNEBAKIŞ

İlgili Haberler

Karadenizliler Amsterdam’da Buluşuyor…

Düzköy Temsilcisi

Otobüs kartı dolum ATM’leri, Trabzonluların emrinde

İstanbul Temsilcisi

Otomotiv Fuarı Kapılarını Açtı…

Düzköy Temsilcisi

Bir Yorum Yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com