Çelik’ten Ağır Açıklamalar!!!

4
22

abidin_celik

CHP Düzköy İlçe Başkanı Abidin Çelik çimento fabrikası ile ilgili bir açıklama yaptı. Bu açıklamayı aynen aktarıyoruz.

Dünyanın en kirli sanayi yatırımlarından olan çimento fabrikasını ve bu fabrikanın ihtiyaç duyacağı  yıllık dört milyon ton malzeme üretilecek taş ocaklarının yaşam alanımıza kurulmasını istemek için ya kara cahil olmak gerek ya da kişisel çıkar ummak.

Cahil, bilmeyen kişidir. Kara cahil ise bilmeyen ama bilmediğini de bilmeyendir. Kara cahil bildiğini sandığı için doğruyu bulma, gerçeği öğrenme, doğru karar alabilme şansı yoktur.  Bunun için kara cahilleri iyi tanımak, onların sözlerine, açıklamalarına değer vermemek şarttır.

İlk olarak kurulacak bir çimento fabrikasında en az 300 kişiye iş verileceği iddiası tamamen yanlıştır. Böyle bir fabrikada çalışacak kişi  sayısı 100-140 kişi olacaktır. Buyurun Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliğinin www.tcma.org.tr adresindeki internet sitesinden kontrol edelim. Sitenin istatistik. İstihdam bölümüne bakıldığında 2011 yılı verilerine göre Türkiye genelinde çimento sanayiinde çalışan işçi sayısı 9918 dir. Ayni yılın çimento üretim kapasitesi 106.485.158 tondur. Buna güre 1.500.000 ton üretim kapasiteli bir fabrikada çalışacak işçi sayısı 140 kişi olmaktadır. Bu rakamın fabrikanın üretim kapasitesinin düşmesi halinde azalacağı muhakkaktır. 140 kişi içine teknik personel, yönetici, muhasebeci ve vasıfsız işçi dahildir.  Böyle bir fabrikanın kendi tamir atölyesi olacağı için lastikçi, tamirci gibi küçük esnafın gelir elde edeceğini ileri sürmek de yanlıştır.

İkinci olarak fabrikanın kurulması halinde Düzköy’e vereceği zararları ele almak gerekir. Düzköy ilçemiz, Haçka Yaylası başta olmak üzere eşsiz yaylaları, Çal Mağarası, serin ve temiz havası, pırıl pırıl akan kaynak suları ile turizm yönünden Trabzon ilinde çekim merkezidir. İlçemize gelen yerli ve yabancı turistlerin yarattığı canlılık ilçemiz ekonomisinin can damarıdır. Turizmin bilinçli bir şekilde desteklenmesi halinde mevcut gelir ve kapasite çok daha yukarılara çıkacaktır. Çimento fabrikası ile kurulacak en az 15-20 taş ocağında patlatılacak dinamitler, çevreye yayılacak taş tozu ve zehirli atıklar, fabrikada bir yılda yaz kış yakılacak 250.000 ton linyit kömürü, hurda araç lastikleri, hurda madeni yağlar nedeniyle çevreye yayılacak ağır metaller yöre halkının sağlığını çok ciddi şekilde bozacağı gibi,  turizm potansiyelini ebediyen yok edecektir. Ormanlarımız kesilecek, tarlalarımız, sularımız, havamız kirletilecek, tarım ve hayvancılık büyük bir darbe yiyecektir.  Düzköy’e kurulacak çimento fabrikası yalnızca Düzköy’ü değil başta Işıklar olmak üzere, Aykut beldesi, Çal Beldesi, Çayırbağı beldesi, Gökçeler, Taşocağı, Çiğdemli, Gürgendağ ve Alazlı köyleri ile çevre köy, belde ve ilçeleri de çok olumsuz biçimde etkileyecektir. Doğal flora ya da faunaya verilecek zararlar da cabası. Küçük bir taş ocağının Gökçeler köyü halkını nasıl rahatsız ettiğini herkes bilmektedir. Çimento fabrikalarından kaynaklanan kirlilik Amerika Birleşik Devletlerinde dahi önlenemezken Düzköy’e kurulacak fabrikanın kirlilik yaratmayacağını ummak için  ya kara cahil olmak ya da bu işten beklediği büyük kişisel menfaat için gerçeği saklamak  gerek.

Üçüncü olarak, Düzköy’e çimento fabrikası kurulması halinde göçün önleneceği iddiası da yanlış. Çoluk çocuğunun sağlığının tehlikeye girdiğini görecek insanlar böylesine zararlı bir ortamda yaşamak istemeyecek, fabrikadan uzaklaşacak, ilçeyi terk edeceklerdir.  Trabzon Çimento Fabrikasının açılmasından sonra karaağaçların nasıl kuruduğunu herkes bilir. Bu fabrika bölgedeki fındık rekoltesini ve kalitesini düşürmüştür. Zararlı etkileri nedeniyle şehir merkezinden çıkarılmaya çalışılmaktadır. Bu fabrikayı  ve taş ocaklarını Tonya halkı, Çayırbağı halkı niçin istemiyor hiç sordunuz, araştırdınız mı?

Bunca zararı bilimsel olarak kanıtlanmış çimento fabrikasını ve taş ocaklarının ilçemize kurulmasını isteyen kara cahil olduğunu kabul etmeyebilir. O zaman, bu kişinin inşaat malzemesi satıcısı ve iktidara yakın biri olması gerekir.  Kendini çok zeki sanan bu kişi, çimento fabrikası inşa edilirken ihtiyaç duyulacak inşaat malzemelerinin kendi işyerinden alınacağını, kazanacağı paranın miktarını düşünüp sevinçle ellerini ovuşturuyor  her halde.  Ama unutulmasın ki, halkın sağlığı, halkın canı üzerinden kazanılacak haram para, kolay kolay kazananın kursağından geçmez.

 

Abidin Çelik

CHP Düzköy İlçe Başkanı

4 YORUMLAR

  1. tipik bir c-h-p li düşüncesi. Çimento fabrikasına karşı çıkabilirsin (herşeye çıktığınız gibi) varsa bir önerin onu söle… yoksa düzköy e havaalanı , otomobil fabrikası v.b fabrika mı bekliyordunuz.

  2. karacahil dediğin kişi trabzonumuzda ve istanbulda başarılı bir işadamı ve siyasetçidir. bünyesinde 80 – 100 kişi çalıştırmaktadır. sayın başkan açıklarmısın kaç kişi çalıştırıyorsun hayatında herhangi bir başarın emeğin var mı ? başarılı olsan yerinde olurdun.böyle beyanatlarla düzköylünün gözünde küçülüyorsun.sizin yaptığınız bu herşeye muhalefet. ama bunu artık halk görüyor. karacahil devri bitti. o 40 lı yıllardaydı. unutmadık marifetlerinizi oy atmak açıktan sayımı gizli yaptığınız günleri gördü bu kara cahil dediklerin. siz istanbul boğazına bile karşı çıkmadınız mı? aha sizin milliyetçiliğiniz türklüğünüz (MÜSLÜMANLIĞINIZ!!!!!!!!!).

  3. kara cahil olmadığını söylüyorsunuz.değil se o zaman işin içinde çıkar yatmaktadıe.tonyalılar aptal da düzköylüler çok akıllı.boğaz köprüsü yapıldı da bedava mı geçtin ordan.kaç liraya satılsı sonra bi haberin varmı.abidin çelik başkan.25 senesini eğitime adamış.5 senesini de çayırbağına belediye başkanı olarak geçirmiş saygın bir kişilktir.hakkında zerre kadar yolsuzluk hırsızlık adam kayırmacılık yandaşa peşkeş çekmecilik iddiası olmamıştır.olamaz da.akp ilçe başkanı başarılı bir iş adamı olabilir.bu ona düzköy ve çevre halkını zehirleyecek girişimlerde bulunma hakkını vermez.rusyadaki bir patlamada bölgemize yayılan radyasyonla hangimizin evinde kanserli hasta yok.hiç düşündünüz mü kanser neden karadenizde bu kadar yaygın.düşünürseniz elbette…

  4. akp chp mhp karşıtıyım parti ile işim olmaz ama adam doğruları söylüyor akp liler yazıları yazarken yazdıklarınızı okuyormusunuz yada gözleriniz kapalımı yazıyosunuz bu yatırım cevremizi mahveder bişey yapmasınlar istemiyoruz bız bu kara cahıl kafamızla yasar gıderız bu guzel yeşil ilcemizde saygılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Adınızı yazınız.