İlçemiz

Çalköy 100 Bin Turist Bekliyor

Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak da kabul edilen Trabzon’un Düzköy İlçesindeki Çalköy’de bulunan Çal Mağarası’na, bu yıl 100 bin turist bekleniyor.

Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak da kabul edilen Çal Mağarası’na, bu yıl 100 bin turist hedefleniyor. Trabzon’un Düzköy ilçesindeki Çalköy’de bulunan ve denizden bin 100 metre yükseklikteki Çal Mağarası, 2000 yılında Trabzon İl Özel İdaresi tarafından çeşitli düzenlemeler yapılarak 2003 yılında halkın ziyaretine açık hale getirildi. Mağaranın içindeki yer altı nehrinin taşıdığı su mevsimsel olarak değişirken, yağışlı mevsimlerde mağaranın içindeki suyun derinliği 50 santime kadar yükseliyor. Yaz aylarında bu seviye 25-30 santime kadar düşüyor.

Ahşap Yürüyüş Yolu

Ahşap yürüyüş yolu ve ışıklandırma sistemleriyle gelen ziyaretçileri etkileyen Çal Mağarası her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Mağarayı, yılda 25-30 bin yerli ve yabancı turist ziyaret ederken, mağaranın yaklaşık 1 kilometrelik bölümü gezilebiliyor. Yapılan çalışmaların ardından mağaranın yaklaşık 7 kilometre uzunluğuna kadar ulaşılabildiğini ve 300- 400 metresinin daha turizme açılabileceği bildirildi.

Araplar İlgi Gösteriyor

Çal Mağarası’nın ziyarete açıldığı senelerden itibaren mağarada işletmeci olarak çalışan Nedim Demir, son dönemlerde Arap turistlerin mağaraya olan ilgisinin arttığını belirterek, “Buraya gelen turistlerin yüzde 70’i Arap turistler” dedi.

Kaynak:http://www.byegm.gov.tr/turkce/haber/calkoy-100-bin-turist-bekliyor/82436

İlgili Haberler

Çayırbağı’nda Asker Eğlencesi

Düzköy Temsilcisi

Şenlik Başlıyor…

Düzköy Temsilcisi

Dikkatsizlik Canına Mal Oluyordu…

Düzköy Temsilcisi

Bir Yorum Yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com