Gündem

Araçlarda Motor Yağı ve Yağ Filtresi Neden Değiştirilir?

Motor yağı ve yağ filtresi değiştirilmediğinde motorda arızalar ve diğer parçalarda aşınmalar meydana gelebilir ve aracın bakım masrafları artar. Bu nedenle motor yağı ve yağ filtresi değişimleri zamanında yapılmalıdır. Kirli bir motor yağı nedeniyle aracın performansı düşer, motor arızaları meydana gelir ve yakıt tüketimi artar. Bununla birlikte yağ filtresi de değiştirilmelidir. Motor yağı ve yağ filtresi, deneyimli kişiler tarafından değiştirilmeli, değişimlerde aracın marka ve modeline uygun motor yağı ve oto yedek parça çeşitleri kullanılmalıdır.

Motor yağı ve yağ filtresinin görevi

Araç motorunda meydana gelen sürtünmeler nedeniyle motor yağı içerisinde küçük parçacıklar birikir ve bu parçacıklar, yağın akışkanlık ve kayganlık özelliklerini kaybetmesine neden olur. Motor yağı kirlendiğinde motorun sesi değişir, marş motoru beklenen sürede çalışmaz ve aracın farklı parçalarında sürtünmeden dolayı arızalar, hatta kırılmalar meydana gelir. Bu nedenle periyodik araç bakımlarında; motor yağının kontrol edilmesi, yağ kirlendiğinde motor yağının yağ filtresi ile birlikte değiştirilmesi gerekir. Yağ filtresinin görevi; motor yağ karterinde biriken yağı, motor bloğuna doğru aktarırken süzmek ve motora daha temiz bir yağ gönderilmesini sağlamaktır. Yağ filtresi değiştirilmediğinde partiküller zamanla motor bloğunun çizilmesine sebep olur, biriken bu kirli tabaka motorun çalışmasını engeller. Arıza oluşmaması için yağ filtresinin motor yağı ile birlikte değiştirilmesi önemlidir. Yağ filtresi takılırken mutlaka parçanın orijinal yedek parça olması gerekir.

Online mağazasında Opel ve Chevrolet marka her araç modeline uygun motor yağı çeşitlerine yer veren www.generalopel.com web sitesinde Opel şanzıman yağı, organik antifiriz, fren balata spreyi ve direksiyon yağı gibi motor bakım ürünleri bulabilirsiniz.

En iyi motor yağı markaları için General Opel’in web sitesini ziyaret edebilir, 5 30 motor yağı, 10 30 motor yağı, 10 40 motor yağı gibi motor yağı çeşitleri arasından aracınıza en uygun ürünü seçebilirsiniz.

İlgili Haberler

Kamil Gökhan Bozkurt – Nuh Çimento Röportajı

İstanbul Temsilcisi

AK PARTİ KONGREYE GİDİYOR 

Düzköy Temsilcisi

Ve Gırgır kapatıldı

Düzköy Temsilcisi

Bir Yorum Yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com